Protein İhtiyacı | Günde Ne Kadar Protein İhtiyacınız Var?

Protein” kelimesi, Yunanca “Protos” kelimesinden türemiştir. “Sıralamada ve konumda birinci” anlamına gelir. Protein vücutta o kadar çok önemli olaylara hizmet eder ki, kişiden kişiye oldukça değişebilen günlük ihtiyaçların karşılanması hayati derecede önemlidir.

Günlük protein ihtiyaçlarınız, yalnızca erkek ve kadın olmanıza bağlı değildir. Ne kadar kilonuz ve ne kadar kasınız olduğu gibi birçok faktöre bağlıdır.

Ne Kadar Protein Sizin İçin Uygun?

Protein için “Herkese uyan tek beden modeli” mantıklı değildir. Nasıl ki kalori ihtiyacı kişiden kişiye göre değişirse bu besin ihtiyacıda kişiden kişiye değişir. Sonuçta insanlar farklı yaş,kilo ve boydadırlar.

Uzmanlar günlük toplam kalorimizin %10 ila %35 oranında proteinden almamızı öneriyor. En azından ihtiyacınızı kalori gereksinimine bağlamak daha doğrudur.

Peki, kendi vücudunuzun ne kadar proteine ihtiyacını olduğunu nasıl tahmin edebilirsiniz?

Yöntem 1: VÜCUT KÜTLENİZİ KULLANARAK HESAPLAYIN

Bu besin yağsız vücut kütlenizi korumak için çok önemlidir. Her gün yemeniz gereken önerilen miktar kısmen ne kadar yağsız kütleye sahip olduğunuza bağlıdır.

İdeal olarak, vücut analizi yaptırırsınız, buda size ne kadar yağsız vücut kitleniz olduğunu söyler. Daha sonra sizin için önerilen miktarı kolayca belirleyebilirsiniz.

Bu, yağsız vücut kütlesinin kilogramı başına 0,5 ila 1 gram protein olacaktır.

Yöntem 2: VÜCUT AĞIRLIĞINIZI KULLANARAK HESAPLAYIN

Elbette herkesin vücut analizi yaptırma şansı yoktur. Bunu yaptıramazsanız, mevcut vücut ağırlığınıza göre ihtiyacınızı tahmin edebilirsiniz. Mükemmel bir yöntem değil. Ne kadar kas kütlesine sahip olduğunuzu hesaba katmaz. Ancak en azından vücut ölçülerindeki farklılıkları hesaba katar

Protein ihtiyacınızı Vücut ağırlığınızın 1,5 katı ile çarpın

Elde ettiğniz sayı, her gün yemeniz gereken gram cinsinden protein miktarı için kabul edilebilir bir hedeftir.

Her iki yöntemde de önerilen miktar, yalnızca cinsiyete dayalı genel önerilere göre ihtiyaçlarınıza göre daha uygundur. Tabi eğer belirli bir güç antremanı veya dayanıklılık gibi atletik hedefleri göz önünde bulundurarak ihtiyaçlarınız biraz değişir.

GIDALARDAKİ PROTEİN MİKTARI NASIL HESAPLANIR?

Artık her gün ne kadar proteinli yemeniz gerektiğine dair kabaca bir fikriniz olduğuna göre, aslında ne kadar yediğinizi tahmin etmek isteyeceksiniz. Bir öğündeki proteinin miktarını 25 gr olarak ve atıştırmalıkların miktarını yaklaşık 10 gr olarak düşünmek idealidir.

Günde yaklaşık 100 gr protein hedefleyen bir kişiyseniz, bunu her öğünde 25 gr alarak ve birkaç proteinbar atıştırması yaparak kolayca yapabilirsiniz.

PROTEİN ALIMINIZI ÖLÇMEYE YARDIMCI OLACAK PRATİK İPUÇLARI

İşte protein alımınızı izlemenize yardımcı olacak en iyi ipuçlarım ve önerilerim.

  1. Daha doğru bir şekilde takip edebilmek için beslenme etiketlerini okuduğunuzdan emin olun
  2. Günlk izleme programı kullanın
  3. Daha fazla proteine ihtiyacınız varsa, ilave protein tozu veya yoğurt, süzme peynir ve fındık ezmesi gibi diğer kaynakları kişisel ihtiyaçlarınıza göre deneyin.
  4. Sadece proteine odaklanmayın. Bu nedenle günlük diyetinizin bol miktarda sağlıklı karbonhidrat(meyve,sebze,kepekli tahıllar). Sağlıklı yağlardan(fındık,avokado ve bitkisel yağlardan) gelen bazı iyi yağlar içerdiğinden emin olun.
herbalife protein bar
herbalife protein bar

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir