Karbonhidratlar | Vücudumuzun Ana Yakıt Kaynağı

Karbonhidratlar kötü bir üne sahiptir ve neredeyse her diyet planı onları düşman yapar. Ancak hakikat şu ki, vücudunuz karbonhidrat olmadan günlük yaşamsal işlevleri yerine getirmekte zorlanır.

KARBONHİDRATLAR NEDİR?

Karbonhidratlar vücudunuzun motorunu çalıştıran yakıttır ve beyniniz ve kırmızı kan hücreleriniz için birincil yakıt kaynağıdır. Vücudunuz da yakıt için yağ kullanır. Ancak “yağların bir karbonhidrat alevinde yakıldığı” söylenir – bu, yağların tamamen parçalanması ve enerji sağlaması için karbonhidrat yıkımının aynı anda gerçekleşmesi gerektiği anlamına gelir. Bu sadece diyette yeterli karbonhidrat olduğunda olabilir.

KARBONHİDRATLAR NELERDE BULUNUR?

Karbonhidratların kötü bir üne sahip olmasının nedeni, birçok insanın onları beyaz pirinç, makarna, beyaz ekmek ve özellikle besin açısından zengin olmayan tatlılar gibi nişastalı, rafine karbonhidrat bakımından zengin gıdalarla ilişkilendirmesidir.

Ancak sizin için iyi olan birçok karbonhidrat kaynağı vardır ve bunlar bol miktarda vitamin, mineral, lif ve bitkisel besin sağlar.

Bu nedenle, çok düşük karbonhidratlı bir diyet uygularsanız, sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilecek bu önemli besinleri kaçırıyor olabilirsiniz.

En sağlıklı karbonhidrat kaynakları, genellikle en az işlenmiş gıdalardır (yani liflerini ve besinlerini korurlar) – meyve, sebze, süt, fasulye ve tam tahılları düşünün.

Öte yandan, fırınlanmış ürünler, soda, şekerli ikramlar, beyaz pirinç ve beyaz unlu tahıllar, makarnalar ve krakerler gibi yüksek oranda işlenmiş karbonhidrat ve şeker alımınızı sınırlamak en iyisidir.

Bu yiyecekler kan şekeri seviyenizi yükseltme eğilimindedir, ancak daha sağlıklı karbonhidratların “kalıcı gücünü” sunmazlar. Ve faydalı vitaminler, mineraller, bitkisel besinler ve liflerden yoksun olma eğilimindedirler, bu nedenle beslenme açısından pek bir şey sunmazlar.

Şeker bir karbonhidrattır ve sofra şekeri, bal, şuruplar ve benzerleri gibi diyete eklenen şekerleri sınırlamak akıllıca olur.

Ancak doğal olarak meyve içeren yiyecekler başka bir hikaye. İnsanlar “şeker dolu” olduğuna inandıkları için meyve yemekten kaçınmaya karar verdiklerinde, temelden sapmış oluyorlar.

Meyve, yiyebileceğiniz en sağlıklı yiyeceklerden biridir ve şekerden çok daha fazlasını içerir.

Bir perspektife koymak gerekirse: 50 kalorilik bir portakal, yaklaşık 12 gram veya üç çay kaşığı doğal şekerin yanı sıra üç gram lif, önerilen günlük C vitamini miktarının %100’ü, sağlıklı antioksidanlar, folik asit ve potasyum içerir.

Bunu, 1/3 fincan şeker içeren 225 kalorilik bir gazozla karşılaştırın ve fazla bir şey değil – şimdi buna “şeker dolu” diyorum.

Vücut, yiyeceğinizdeki karbonhidratları metabolize ettikten sonra, hücrelere enerji sağlayan glikoz veya kan şekeri şeklinde kan dolaşımına girerler.

Glikoz ayrıca karaciğerinizde ve kaslarınızda daha sonra kullanılmak üzere glikojen adı verilen bir formda saklanır. Glikojen, yakıt için bir “yedek deposu” görevi görür.

Bu nedenle, özellikle önceden yeterince karbonhidrat yemediyseniz, vücudunuz uzun süreli aktiviteden sonra “gazın bitmesi” hissini alabilir.

SAĞLIKLI KARBONHİDRATLAR

Hiç kahvaltıda sadece bir saat sonra açlıktan ölmek için bir çörek yediniz mi? Bunun nedeni, çöreklerin şeker, rafine un ve diğer birkaç besin maddesi ile dolu olmasıdır.

Bu rafine karbonhidratları yediğinizde, hızlı bir enerji darbesi alırsınız, ardından dik bir düşüş izler, bu da genellikle daha şekerli yiyecekler ve kan şekerinizi geri getirmek için boş kaloriler için bir istek yaratır.

Öte yandan, sebzeler, tam meyveler, fasulye ve %100 tam tahıllı gıdalar gibi sağlıklı karbonhidratlar daha fazla kalıcılığa sahiptir.

Sindirilmeleri daha uzun sürer – bu da kan şekerinizdeki bu hızlı yükselmeleri ve düşmeleri önleyeceğiniz anlamına gelir. Ve liflerini korurlar, bu da onları daha dolgun yapar ve açlığınızı gidermeye yardımcı olur.

Karbonhidrat tercihleri için:

  • Beyaz pirinç ve patates yerine kahverengi pirinç veya bulgur, arpa, darı veya kinoa gibi diğer tam tahılları deneyin.
  • Normal makarna yerine tam tahıllı makarna, fasulye, mercimek veya tatlı patatesleri değiştirin.
  • Meyve suyu içmek yerine, bütün taze meyveleri yiyin.
  • Rafine beyaz ekmekler, krakerler, tahıl gevrekleri ve atıştırmalık yiyecekler yerine %100 tam tahıllı versiyonları yiyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir